Hogyan lehet egyszerre három hangon énekelni? Mi köze a buddhista szerzeteseknek a nomád pásztorokhoz és mennyire mongol a Khoomei? Bevezető a torokéneklés rejtelmeibe.
Fotó: Huun-Huur-Tu, grafika: Mohammed NurA torokéneklést több kultúrában is megtaláljuk: az inuit asszonyok párban énekelnek, a tibeti buddhista szerzetesek szertartásosan gyakorolják, mongol és türk népek nomád életmódjának és animista hiedelemvilágának is szerves része. Tuva, a dél-szibériai kis köztársaság területén gazdag hagyománya van ennek az ősi énektechnikának, melynek világhírű képviselője, a Huun-Huur-Tu a Pont Fesztiválon is fellép. az UNESCO szellemi örökségként jegyzi a Khoomei-t (magyar átírásban Höömei), ami bár gyűjtőnévként is használják, valójában a torokéneklés számos fajtájának egyikét jelenti.
Chochigar Kes-Kam, tuvai sámán. Forrás: bbc.co.uk
Fütyülős vagy csermelyhang
A tuvai torokéneklés a természet hangjaiból épül, különböző fajtái utalnak a csermelyek csobogására, a madarak füttyére; a hagyomány szerint az énekesek messzire elutaznak, hogy a tájjal teljes összhangban gyakorolják az ősi művészetet. A teljesség igénye nélkül, nézzük a tuvai torokéneklés főbb fajtáit (ezeknek számos alfaja és kombinációja létezik):
- Khoomei: az alaphang az énekhang mélyebb harmadában van, amelyhez 2-3 felhang társul, 1-vagy két oktávon belül. A sziklák közt süvítő szél hangját idézi.
- Kargyraa: a torokéneklés mélyebb fajtája, szinte morgásra emlékeztet. Az álhangszalagok és a hangszalagok együttes rezegtetésével képzik. Rokon a tibeti szerzetesek torokéneklési technikájával.
- Sygyt: a középmagas alaphang feletti füttyszerű hang, a madarak énekére és a nyári szellőre emlékeztet. A nyelv segítségév szűkítik a szájüreget képzésekor.
- Borbangnadyr: az ajkak finom rezgése adja a patakcsobogásra emlékeztető hangot
- Ezengileer: A lovaglás ritmusát imitáló torokének, a lovas csizmájának kengyelhez ütődő hangjára utal (a tuvai ezengi, azaz kengyel szóból)
Bátorításképpen, hogy erre nem csak tuvaiak képesek, egy kanadai fiatalemberre bízzuk a bemutatót:
Ennél behatóbban is ismerkedhettek a tuvai torokénekléssel, hiszen a műfaj rocksztárjai workshopot tartanak április 1-én, a Pont Fesztiválon. Kis csoportokban tanulhattok az énektechnika szellemiségéről és technikájáról, személyesen a Huun-Huur-Tu tagjaitól. A részvétel regisztrációhoz kötött, ezért írjatok erre az email címre, a tárgyban szerepeljen az együttes neve és érkezzetek pontosan!
Kedvcsinálónak itt egy teljes koncert a tuvai mesterektől, ahol az éneket kisérő hagyományos hangszereket is láthatjátok:
A torokéneklés különleges műfaj, nem tömegzene, viszont kifejezi az ember és a természet kapcsolatát, puszta hallgatása során is transzba kerülhetünk, de csinálni még ütősebb. A bejegyzés végén egy extrém példát mutatunk azoknak az olvasóknak, akik eddig eljutottak. Az Inuit Tanya Tagaq szabad értelmezése egy ősi technikáról:
A Pont Fesztivál programjairól és az ott bemutatott türk hagyományokról a Hangvető Facebook oldalán és a fesztivál honlapján olvashattok többet.